Prilikom jednog od niza predavanja organiziranog od strane naše udruge u periodu 2015/2016 godine, u kojem je bilo vrlo dobrih i kvalitetnih predavanja i predavača , nakon predavanja uz „kavicu“ u „čavrljanju“, od jednog gospodina čuo sam izraz “Turopoljska metvica”. Zabilježio sam to u svoj notes. Nakon nekog vremena , po svom običaju, počeo sam malo istraživati. Koja je zapravo to biljka?
Ponesen znatiželjom istraživajući po raznim knjigama i na terenu, na našim prekrasnim livadama. Nakon duže potrage zaključio sam da se radi o “vodenoj metvici”.
Literatura je opisuje ovako (Šimić 1980) :
Botanička podjela:
· Carstvo Plantae
· Porodica Lamiaceae
· Rod Mentha
· Vrsta Mentha aquatica
Vodena metvica je trajnica visine od 20, pa do čak 80-ak cm. Stabljika je puna dlačica, crvenkaste boje. Cvjetovi su skupljeni u svjetlo ljubičaste ili ponegdje svjetlije ružičaste okrugle cvatove koji se razvijaju od srpnja pa do listopada.
Cvatnja traje oko 20-30 dana, a najčešći su prinosi na metvici između 20-30 kg po košnici. Na toj paši pčele mogu dati vrcanje i dobro se pripremiti za zimu. Med od vodene metvice brzo kristalizira, jakog je mirisa, slatko-kiselkastog okusa i tamnocrvene boje.
Vodena metvica raste po močvarnim livadama uz potoke, općenito na vlažnim staništima i hranjivom tlu, a kojih u Turopolju ima podosta od Save na sjeveru, Kupe na jugu i kotlinama Vukomeričkih gorica.
Vodena metvica raširena je po cijelom našem kontinentu, ali je od „pamtivjeka“ u Africi i Aziji
S obzirom saznanja o zastupljenosti vodene metvice po Turopolju, u slivovima rijeka Save, Kupe, Odre i Lonje i sa obzirom na veličinu Turopolja kao zemljopisne cjeline (ne administrativne) mogu se složiti i s nazivom, koji je vjerojatno pučki, da je vodena metvica i Turopoljska, odnosno suprotno. Kako god da bilo, pčele je vrlo rado posjećuju. Grčka mitologija kaže da je ljubomorna žena boga podzemlja Hada (Perzefina),pretvorila vodenu nimfu Ment, Hadovu ljubavnicu, u biljku. Od tuda i njeno latinsko ime Mentha aquatica
Vodena menta je vrlo aromatičnog okusa koji potječe od eteričnog ulja s visokom koncentracjom mentola u svom sastavu. Koristi se u čajevima i kao dodatak nekim jelima. Paprena metvica koju bolje poznamo i imamo je u vrtu (Mentha x piperita L.) hibrid je vodene metvice, ali ona je zaslužila poseban tretman, pa o njoj više drugi put.